مولتی متر و خلاصه ای از عملکرد آن

مولتی متر و خلاصه ای از عملکرد آن

مولتی متر وسیله ایست برای اندازه گیری پارامتر هایی الکتریکی از قبیل (ولتاژ ، جریان ، مقاومت ، تست دیود ، خازن سنج ، و….)مولتی متر ها در دنیا به دو شکل ساخته شده و قابل دسترس می باشد به صورت عقربه ای یا اصطلاحا انالوگ و دیجیتال

مولتیمتر عقربه ای یا آنالوگ که از قدیم الایام مورد استفاده قرار میگرفته متشکل از صفحه مدرج ، عقربه نمایشگر به به دو طرف چپ و راست قابل عرکت بوده و سلکتور تنظیمات می باشد.

جهت اندازه گیری پارامترها در مولتیمتر عربه ای ابتدا باید پیچ سلکتور را بر روی مقادر پارامتر مورد نیاز اندازه گیری تنظیم نمود و پس از آن با استفاده از کابلهای رابط موجود یا پراب روی قطعه مورد نظر قرار داده و مقدار پارامتر را اندازه گیری نمود .

پتانسیومتر موجود بر روی مولتی متر برای تنظیم صفر مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا مولتی متر های آنالوگ یا عقربه ای برای اندازه گیری با دقت بالا در تعمیرات قطعات الکتریکی ،تعمیرات تلوزیون ،مهندسی برق ،آزمایشگاه ها و …. مورد استفاده قرار میگیرد.

مولتی متر دیجیتال: این دسته از مولتی متر ها نیز از لحاظ شکل ظاهری شبیه مولتیمتر آنالوگ بوده با این تفاوت که بجای صفحه مدرج و عقربه موجود صفحه نمایش دیجیتال سون سگمنت جایگزین شده که اعداد را به صورت دیجیتال نمایش می دهد.

بر روی این نوع مولتی متر ها همانند مولتی متر های عقربه ای یک پیچ سلکتور وجود دارد که برای اندازه گیری پارامتر های مشخص قابل تنظیم می باشد .(البته در برخی از مولتیمتر های جدید این سلکتور حذف شده و برای دستگاه کاملا قابل تشخیص می باشد)

جهت اندازه گیری دقیق ابتدا سلکتور را روی پارامتر مورد نظر قرار داده و بعد از ان اقدام به اندازه گیری پارامتر مورد نظر می نمائیم .

در عمل از نامهای دیگری نیز برای این وسیله کاربردی استفاده می شود که این نامها از این قبیل می باشد. (آوو متر ،اهم متر ،آمپر متر ،کلمپ آمپر متر ،که تمامی آین دستگاه ها روش کارشان شبیه مولتیمتر معمولی بوده و بغیر از کلمپ آمپر متر که علاوه بر اندازه گیری پارامتر های ذکر شده توانایی اندازه گیری پارامتر جریان را بصورت القایی را دارا می باشد . همانطور که میدانیم برای اندازه گیری جریان ،باید آمپر متر را به صورت سری در مدار قرار داد اما در مدارات در حال کار امکان انجام این امر وجود ندارد .زیرا باید ابتدا مدار را قطع و سپس آمپر متر را در مدار بست .

به همین دلیل دستگاهی تولید شده به نام کلمپ آمپر متر یا آمپر متر انبری ،آمپر متر چنگکی که توانایی اندازه گیری جریان بدون قطع بودن جریان را دارا می باشد . به این صورت که فقط کافیست یکی از سیم های داخل مدار که مد نظر می باشد انتخاب کرده و فک کلمپ آمپر متر را دور آن قرار داد و مقدار نمایش داده شده بر روی دستگاه را قرائت نمود.

این وسیله کاربردی در صنهت برق کار را بسیار راحت نموده است .

در تهیه کلمپ آمپر متر نیز باید به نکاتی توجه نمود اینکه برای چه حدود جریانی از دستگاه میتوان استفاده نمود .نکته بعد نوع جریان AC و یا DC (متناوب و یا مستقیم).

سایز فک کلمپ آمپرمتر

نوع کاربری و …

شرکت مهندسی سیانکو با داشتن سابقه حدودا ۱۵ سال در تامین و توزیع انواع مولتی متر برای اکثر ارگانها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی گشور توانسته قدم کوچکی در پیشبرد اهداف علمی این مرز و بوم برداشته و خدمتگذار مردم و هم میهنان گرامی باشد .

شما میتوانید هم اکنون با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نموده و با بیان نیاز فنی بهترین مشاوره را از کارشناسان با تجربه ما دریافت نمائید.

کلمات کلیدی :

مولتی متر,مولتی متر ضد آب,مولتی متر دیجیتال خاص,مولتی متر دیجیتال محکم,مولتی متر دیجیتال حرفه ای,مولتی متر ,یجیتال قابل حمل,مولتی متر صنعتی,مولتی متر کارگاهی,مولتی متر ضد ضربه,مولتی متر دیجیتال ضد ضربه,مولتی متر خاص,مولتی متر, TRUE RMSmulti meter,مولتی متر آر ام اس دار,مولتی متر USB دار,مولتی متر با چند کاربرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X